Vojtěch Štěpánek

Ostatni gasi światło

 

koncept i reżyseria Norbert Rakowski
współpraca scenograficzna Maria Jankowska, Wojciech Stefaniak 
kostiumy Wanda Kowalska
wideo Mikołaj Szymkowiak                                                       opracowanie muz. Norbert Rakowski
asystentka reżysera Magdalena Maścianica

 

premiera 22 września 2017 r. Teatr  im. Jana Kochanowskiego w Opolu / Klicperovo Divadlo w Hradec Králové

obsada

Kristýna Leichtová (CZ) – Kristyna
Magdalena Maścianica (PL) – Dziewczyna
Vojtěch Štěpánek (CZ) – Vojta
Bartosz Dziedzic (PL) – Rekwizytor Bartek
Jan Hofman (CZ) – Obserwator X
Karol Kossakowski (PL) – Chłopak
Michał Świtała (PL) – Kierownik Michał

oraz

Robert Kondziela (PL) – Obserwator Y
Adam Szostok (PL) – Obserwator Z
Karolina Kuklińska (PL) – Głos

Jaką podejmiemy decyzję, gdy w życiowej grze los powie nam „sprawdzam”? Bohaterowie spektaklu Ostatni gasi światło w decydującej rozgrywce zostają zmuszeni do drastycznego zrewidowania priorytetów, którymi dotychczas kierowali się w życiu. Czy są gotowi, by choć na chwilę porzucić pozory wyobrażonego szczęścia i stawić czoła swoim prawdziwym uczuciom? Postawić siebie i swoje prawdziwe pragnienia w centrum walki o spełnienie? Tym samym, czy potrafią porzucić zastany porządek, podjąć ryzyko i rozpocząć nowe, być może bardziej udane życie?

Spektakl Vojtěcha Štěpánka i Norberta Rakowskiego stawia w granicznych sytuacjach nie tylko głównych bohaterów sztuki, ale i każdego, kto zdecyduje się na bierne obserwowanie ich zmagań z codziennością. Twórcy badają gotowość każdego z nas do wzięcia odpowiedzialności za obecność w życiu drugiego człowieka, niezależnie od faktu czy pojawiamy się w nim tylko na chwilę, czy postanowimy odegrać większą rolę. Wszystko to na pograniczu kultur, języków i często sprzecznych definicji szczęścia.

Ostatni gasi światło to polsko-czeska koprodukcja grana przez aktorów z dwóch krajów w aż trzech językach: po polsku, czesku i w języku migowym. Światowa prapremiera przedstawienia odbyła się w Klicperovo Divadlo (Hradec Králové, Czechy) podczas festiwalu Divadlo Evropských Regionů.

Media o spektaklu

„Efekt zderzenia odmiennych perspektyw jest zaskakujący: w ogromnej przestrzeni opolskiego teatru przez ponad dwie godziny wybrzmiewają asymetryczne dialogi, z których widzowie nie gubią ani słowa. (…) W czasie spektaklu koncentracja publiczności nie słabnie ani na chwilę, a po jego zakończeniu sygnalizowane znaczenia mają szansę rezonować w świadomości widzów jeszcze przez długi czas”.

Piotr Dobrowolski, Teatr

 

„Dawno już wieczór w teatrze nie sprawiał mi takiej przyjemności intelektualnej. Jednocześnie Badania ściśle tajne są pełne żywych emocji i nie brakuje im kryminalnej niemalże intrygi. Chciałbym, żeby takiego teatru było więcej…”

Henryk Mazurkiewicz, teatralny.pl