M. Sobieszczańska / N.Rakowski

Amator 2020

koncept i reżyseria: Norbert Rakowski scenografia: Maria Jankowska reżyseria świateł:  Bogumił Palewicz wideo: Bartek Pushka Studio premiera: 17. 09. 2021 / Teatr  im. Jana Kochanowskiego / Opole premiera: październik 2021 / Teatr  Śląski / Katowice
„MYŚLĘ, ŻE NIKT NIE RODZI SIĘ ŚWINIĄ. TO WALKA Z CODZIENNYMI KŁOPOTAMI ZMIENIA LUDZI NA GORSZE. KONIECZNOŚĆ ZAŁATWIANIA, USTAWICZNEGO KOMBINOWANIA NIE MOŻE POZOSTAĆ BEZ WPŁYWU NA POSTAWY CZY OSOBOWOŚCI. W TEN SPOSÓB LUDZIE, KTÓRZY NIE SĄ ŹLI I NIGDY BY TAKIMI NIE BYLI, POSTĘPUJĄ TAK, ŻE SAMI SIĘ TEGO WSTYDZĄ”.   Krzysztof Kieślowski

OBSADA:
Dariusz Chojnacki
Aleksandra Fielek
Rafał Kronenberger
Artur Paczesny
Kacper Sasin
Wiesław Sławik
Monika Stanek
Marcin Szaforz

AMATOR 1979

Pod koniec lat 70-tych Filip Mosz, zaopatrzeniowiec z małego miasteczka, kupuje amatorską kamerę. Chce uwieczniać kolejne etapy życia córeczki od samych jej narodzin. Szczęśliwy, mając tylko podstawowe oczekiwania, nagle odczuwa potrzebę czegoś więcej, niż tylko spokoju.
To historia Filipa z filmu „Amator” (1979) Krzysztofa Kieślowskiego – jednego z najwybitniejszych filmów zaliczanych do tzw. kina moralnego niepokoju, którą dziś przenosimy na scenę.

AMATOR 2020

Po czterdziestu latach jego syn, podobnie jak główny bohater w filmie Kieślowskiego, jest człowiekiem, w którym budzi się potrzeba poszukiwania prawdziwych sensów i wartości. Poprzez trudne wybory, z którymi zmaga się na co dzień, poznaje cenę prawdy, uczciwości, wagę odpowiedzialności i granice wolności twórczej.

„Rakowski podjął się realizacji ciekawego pomysłu – nie tylko dla widzów teatru, lecz także fanów kina”.
Kamil Bujny,
Teatr dla wszystkich

„W mojej głowie mnoży się po pokazie »Amatora 2020« sporo pytań, na które pewnie długo będę szukać odpowiedzi”.
Marta Odziomek,
wyborcza.pl

„[…] od owego 1979 roku, w którym powstał Amator, zmieniło się na świecie wszystko, i – jednocześnie nie zmieniło się nic”.

Rafał Turowski,
rafalturow.ski

„Rakowski podjął się realizacji ciekawego pomysłu – nie tylko dla widzów teatru, lecz także fanów kina”.

Kamil Bujny,
Teatr dla wszystkich