Teatr im.Bogusławskiego w Kaliszu

Sztuka

Autor :  Yasmina Reza Przekład: Barbara Grzegorzewska Reżyseria: Norbert Rakowski Scenografia: Wojciech Stefaniak Opracowanie muz: Lothar   1.Przyjaźń

„Przyjaźń jest jak filozofia, czy sztuka –nie  jest nam niezbędna do życia... Nie ma żadnej wartości potrzebnej do przetrwania; jest natomiast jedną z tych spraw, dzięki którym same przetrwanie nabiera wartości”  C.S.LEWIS

„Nie potrzebuję przyjaciela, który zmienia się gdy ja się zmieniam, i który przytakuje głową, gdy ja przytakuję- mój cień robi to o wiele lepiej” PLUTARCH

 

2. Akceptacja

Być może jednym z kluczy do tolerancji jest ta świadomość, że "my" niekiedy stajemy się "nimi", innymi, a oni czasami stają się nami - w równym stopniu pełnymi wad i ograniczeń, antypatycznymi lub godnymi szacunku i zdolnymi do miłości jak my.

W ten sposób człowiek odkrywa bliskość i pokrewieństwo tego, co jawiło się jako nieodwołalnie dalekie i odmienne, i rozumie, że sam jest inny, obcy samemu sobie, a więc uczy się nie tylko przyjmować cudzoziemca, lecz nawet uznawać własną potrzebę - wszędzie, nawet we własnym domu - bycia „cudzoziemcem”.

3. Sztuka nowoczesna.

 

Kazimierz Malewicz(1878- 1935) malarz rosyjski polskiego pochodzenia. Twórca suprematyzmu .Jego droga prowadziła przez kubizm i futuryzm do abstrakcji, przejawiającej się w sugerowaniu  przestrzeni i ruchu przez luźne, dynamiczne układy elementarnych form geometrycznych na płaszczyźnie („Czarny kwadrat” 1913p) Oblikował traktat "Świat bez przedmiotów", stając się autorytetem awangardy europejskiej. Postulował supremację czystego odczucia w sztukach plastycznych, a także wyrzucenie ze sztuki wszelkich elementów naśladowniczych względem natury i osiągnięcie "czystej ekspresji" poprzez abstrakcyjną kompozycję geometryczną.

Abstrakcyjna sztuka (1910 -   )  jeden z gł. kierunków w malarstwie, rzeźbie i grafice XX w., który w przeciwieństwie do dotychczasowej sztuki stawia sobie za cel tworzenie dzieł nie odzwierciedlających natury i nie wykazujących żadnego doń podobieństwa. Artyści tworzący sztukę abstrakcyjną uważają, że samo uporządkowanie form, barw, linii, brył itp. w obrazie czy rzeźbie jest celem sztuki, a dzieło abstrakcyjne poza samym sobą niczego ze świata widzialnego nie musi pokazywać, opisywać czy naśladować.Pierwsza na świecie stała wystawa sztuki abstrakcyjnej została otwarta 1925 w Hanowerze, druga - z inicjatywy grupy “artystów rewolucyjnych” - 1931 w muzeum w Łodzi. Po 1945 sztuka abstrakcyjna w Polsce rozwijała się w sposób zbliżony do Zachodu i USA, przejmując z pewnym opóźnieniem najnowsze zjawiska artystyczne. 

 

4.Autor

Yasmina Reza

Ur. w Paryżu (1959) .Aktorka i dramatopisarka . Grywała w sztukach klasycznych i współczesnych. Po rozczarowaniach aktorskich Reza zajęłą się pisaniem sztuk.Jej pierwszy dramat nie zainteresował nikogo, ale następny Conversations apres un enterrement (1987)stał się wydarzeniem i odniósł wielki sukces. Autorka otrzymała  teatralna nagrodę Moliera dla najlepszego autora. Następna sztuka otrzymała również nagrodę dla najlepszego spektaklu. SZTUKA z 1994 r.,której prapremiera  odbyła się w Comedie des Chaps Elysees uhonorowana została licznymi nagrodami dla najlepszego autora i najlepszego przedstawienia roku 1995 .Zapewniła autorce miejsce w panteonie współczesnych dramatopisarzy, a jej międzynarodowy sukces potwierdziły kolejne nagrody m.in. Laurence Olivier Award 91997),Tony Award w nowym Yorku dla najlepszej sztuki (1998) .SZTUKĘ  przetłumaczono na trzydzieści pięć języków i wystawiano na całym świecie,m.in.  w Londynie, Berlinie, Buenos-Aires, Tel-Awiwie, Moskwie, Tokio,itd.  Yasmina Reza pisze również scenariusze filmowe i  jest autorką adaptacji scenicznej Przemiany Kafki wystawionej w Paryżu przez Romana Polańskiego. 

„Młodzi ludzie nie inspirują mnie, bo są zbyt zajęci walką o pozycję w społeczeństwie, czyli czymś drugorzędnym. Człowiek zaczyna mnie intrygować dopiero wtedy, gdy odzywa się w nim szaleństwo i śmiałość, na które nie było go stać, gdy kreował swój wizerunek. Człowiek dopiero w wieku dojrzałym zyskuje wolność”  -z wywiadu dla Liberation(styczeń 2000)


Premiera 11 stycznia 2002r.

Obsada:

Janusz Grenda
Jacek Jackowicz
Lech Wierzbowski